New Items
Coolant Red Dyes
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Red |
| Color Shade | Red |
| Form | Powder |
| Application | Fuel, Plastics, Coolant, Candle |
| Solubility medium | Wax, Hydrocarbon, Fuel, Solvent, Oil |
| Dye purity | ≥98 % |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Coolant Green Dye
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Green |
| Form | Powder |
| Application | Fuel, Candle, Plastics |
| Solubility medium | Wax, Hydrocarbon, Oil, Fuel, Solvent |
| Dye purity | ≥98 % |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Green |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Coolant Blue Dyes
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Blue |
| Form | Powder |
| Application | Plastics, Candle, Fuel |
| Solubility medium | Resin, Hydrocarbon, Fuel, Oil, Wax, Solvent |
| Dye purity | ≥98 % |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Blue |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Yellow 16
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Red, Yellow |
| Form | Powder |
| Dye purity | ≥98 % |
| Application | Fuel, Candle, Plastics, Lubricants |
| Solubility medium | Oil, Fuel, Hydrocarbon, Wax, Solvent |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Yellow |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Anosol Blue Liquid
Get Latest Price
Anosol Blue Liquid is a high-quality solvent-based dye widely used in various industrial applications. It is specially formulated to provide excellent color strength, uniform dispersion, and stability in different mediums. This liquid dye is easy to handle and ensures consistent performance in bulk applications.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback