Solvent Dyes
We are a leading Manufacturer of solvant green 2g, solvant yellow 18, coolant orange dye, coolant pink dyes, solvant oranger 7 and solvant red 26 from Ankleshwar, India.
Solvant Green 2G
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Green |
| Application | Plastics, Fuel, Candle, Coatings |
| Form | Powder |
| Solubility medium | Hydrocarbon, Wax, Fuel, Oil, Solvent |
| Dye purity | ≥98 % |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Green |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Yellow 18
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Red, Yellow |
| Form | Powder |
| Dye purity | ≥98 % |
| Application | Fuel, Lubricants, Candle, Plastics |
| Solubility medium | Hydrocarbon, Fuel, Solvent, Oil, Wax |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Yellow |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Coolant Orange Dye
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Orange |
| Color Shade | Orange |
| Form | Powder |
| Application | Fuel, Plastics, Candle |
| Solubility medium | Solvent, Hydrocarbon, Oil, Fuel, Wax |
| Dye purity | ≥98 % |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Orange |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Coolant Pink Dyes
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Pink |
| Color Shade | Pink |
| Form | Powder |
| Application | Candle, Plastics, Fuel |
| Solubility medium | Wax, Hydrocarbon, Fuel, Solvent, Oil |
| Dye purity | ≥98 % |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Oranger 7
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Orange |
| Form | Powder |
| Dye purity | ≥98 % |
| Application | Candle, Plastics, Fuel |
| Solubility medium | Solvent, Fuel, Oil, Wax, Hydrocarbon |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Orange |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Red 26
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Red |
| Application | Fuel, Plastics, Candle |
| Form | Powder |
| Solubility medium | Wax, Solvent, Fuel, Hydrocarbon, Oil |
| Dye purity | ≥98 % |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Red |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Red 27
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Red |
| Application | Candle, Plastics, Fuel |
| Form | Powder |
| Solubility medium | Wax, Solvent, Fuel, Hydrocarbon, Oil |
| Dye purity | ≥98 % |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Red |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Yellow 14
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Red |
| Form | Powder |
| Dye purity | ≥98 % |
| Application | Plastics, Fuel, Candle |
| Solubility medium | Wax, Fuel, Solvent, Hydrocarbon, Oil |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Red |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Yellow 16
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Red, Yellow |
| Form | Powder |
| Dye purity | ≥98 % |
| Application | Candle, Plastics, Fuel |
| Solubility medium | Fuel, Oil, Hydrocarbon, Wax, Solvent |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Yellow |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Yellow 56
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Yellow, Red |
| Form | Powder |
| Dye purity | ≥98 % |
| Application | Candle, Fuel, Plastics |
| Solubility medium | Fuel, Wax, Oil, Solvent |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Yellow |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Yellow 72
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Orange, Yellow |
| Form | Powder |
| Dye purity | ≥98 % |
| Application | Lubricants, Plastics, Fuel, Candle |
| Solubility medium | Solvent, Fuel, Wax, Hydrocarbon, Oil |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Yellow |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
SOLVENT RED 1 Dye
Get Latest Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Red |
| Application | Plastics |
| Form | Powder |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Get Latest Price
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Solvant Green 3
Get Latest Price
Product Details:
| Purity | 98% |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback