Solvent Yellow Dyes
Solvent Yellow 56 Dyes
| PA | Reddish Yellow Powder |
| LOD | 0.3 % |
| Melting point | 87 - 90 degree celsius |
| Insoluble in toluene | 1.0 Max |
| Ash content | 1.5 % |
| Chloride content | 0.2 % |
| Ph | Neutral |
| Effect of HCL | Unaffected |
| Sodium carbonate | Unaffected |
The Solvent Yellow 56 is a type of dye that is formulated in our quality testing laboratory and passes through various tests to provide our clients with premium quality dye.
These dyes enable us to provide the accurate composition as per the requirement of clients.
The solvent provided by us is widely used in industries like plastics, paints, and leather industries.
Because of the quality of our yellow 56 solvents, we have been ranked high among the quality solvent manufacturers and suppliers in India.
Features:
Soluble in non-polar medium
Accurate pH value
Customization available
Solvent Yellow 14
| CAS Number | 07/09/42 |
| CI number | 12055 |
| PA | Orange Powder |
| LOD | 0.50% |
| Melting Point | 133 degree C |
| Insoluble In Toluene | 1.0 max |
| Chloride Content | 0.10% |
| pH | Neutral |
Solvent Yellow 14 has the all the best features of chemicals like LOD of 0.5%, melting point of 133 C, insolubility in toluene is 1.0% max, chloride content is 0.1% and of neutral ph scale.
Solvent Yellow 124
| Molecular Weight | 358.4 |
| Density | 1.27 g/cm3 |
| Boiling Point | 556.2 degree celsius |
| Light Fastness | 6-7 |
| Methylbenzene | 25 |
| Flash Point | 290.2 Degree Celsius |
This dye can be easily hydrolyzed with acids, splitting off the acetal group responsible for its solubility in nonpolar solvents, and yielding a water-soluble form which is easy to extract to water.
Like a similar methyl orange dye, it changes colour to red in acidic pH.
In addition to this, we supply them in tamper-proof packaging at nominal price tags.
Features:
- Yellow azo dye
- Easily detected in the fuel
- Easily hydrolyzed with acids
- Unadulterated and compositionally accurate
Solvent Yellow 18
| PA | Bright Yellow Powder |
| LOD | 0.3 % |
| Melting point | 162 - 165 degree Celsius |
| Insoluble in toluene | 1.0 Max |
| Ash content | 0.4 % |
| Bulk density | -0 |
| Chloride content | 0.1 % |
| Ph | Neutral |
| Fastness | -0 |
We are engaged in offering Solvent Yellow 18 dyes which are highly demanded in numerous industries as they are known for its accurate composition, precise pH value and safe to use features.
These are prepared according to our Eco-friendly processes. This Solvent Yellow has melting point between 162 °C - 165 °C.
Features:
Applicable to various temperature conditions
Industry leading prices
Environment-friendly
Solvent Yellow 2 Dyes
| PA | Reddish Yellow Powder |
| Hcl | Unaffected |
| Fastness | -0 |
| LoD | 0.5 % |
| Melting point | 113 - 115 degree celsius |
| Insoluble in toluene | 1.0 max |
| Ash content | 0.5 % |
| Bulk density | -0 |
| Chloride content | 0.1 % |
| pH | Neutral |
| Effect | -0 |
Anmol Chemicals (Gujarat) Private Limited delivers its clients Solvent Yellow 2dyes that are formulated using the qualitative raw material.
These dyes are known for their versatility and solubility in non-polar mediums.
Available in fine powder quality these dyes require the appropriate condition for fixation.
These have long stability if stored in a dry place.
The solvent yellow 2 provided by us is in huge demand in the market because of wide applications in different industrial operations and pure and unmatched quality.
Features:
Superior quality
Highly effective
Accurate composition
Excellent
Solvent Yellow 94 Fluorescein Dyes
| PA | Yellow Powder |
| Sodium carbonate | Soluble |
| Fastness | -0 |
| LOD | 3.0 % |
| Melting point | -0 |
| Insoluble in ethanol | -0 |
| Ash content | -0 |
| Bulk density | -0 |
| Chloride content | 0.1 % |
| Ph | 3-5 |
| Effect of HCL | Insoluble |
The Solvent Yellow 94 provided by us has been in great demand in domestic and foreign markets because of easy availability and purity of the chemical.
Our solvent 94 is high on chemical specifications which make us the best manufacturer of Solvent Yellow 94 in India.
Solvent Yellow 18
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25kg |
| Loss on Drying | 0.3% |
| Melting Point | 162 -165 degree celsius |
| Insoluble In Toluene | 1.0 max |
| Ash Content | 1.0% |
| Insolubility | 0.3%max |
This one is brilliant yellow to red light yellow in appearance and it is insoluble in water, slightly soluble in alcohol.
The prime application of these solvent yellow dyes is in esters, hydrocarbon solvent, grease, paraffin wax, candles and soap kind of colouring.
Moreover, with their availability in varied specifications, we have earned vast repute.
Solvent Yellow Dyes
| PA | Bright Yellow Powder |
| LOD | 0.003 |
| Melting point | 160 to 163 degree celsius |
| Insoluble in toluene | 1.0 Max |
| Ash content | 0.005 |
| Chloride content | 0.001 |
| Ph | Neutral |
This dye can be easily hydrolyzed with acids, splitting off the acetal group responsible for its solubility in nonpolar solvents, and yielding a water-soluble form which is easy to extract to water.
We offer perfect colour selection providing the right colour for the products and offer the long-term colour stability that resists fading or changing over time.
Features:
- Fade resistant
- Neutral pH
- Easy to apply
- Loss ON Drying: 0.5%
- Insoluble In Toluene: 113c-115c
- Ash Content: 1.0%
- PH: Neutral
Oil Yellow Dyes
| PA | Bright Yellow Powder |
| LOD | 0.30% |
| Melting point | 162 - 165 degree Celsius |
| Insoluble in toluene | 1.0 Max |
| Ash content | 0.40% |
| Chloride content | 0.10% |
| pH | Neutral |
| Light | Good |
It is processed at par with international food standards with the help of the latest processing methods.
Our vendors obtain this De Oiled Rice Brans by milling organically cultivated high-quality parboiled rice.
precise pH value and safe to use features.
Solvant Yellow 2
| Shade | Reddish yellow |
| Form | Powder |
| Dye purity | ≥98 % |
| Solubility medium | Oil, Fuel, Solvent |
| Application | Lubricants, Plastics, Fuel |
| Heat stability | Up to 180 °C |
| Colour index | Solvent Yellow 18 |
| Light fastness | 8 |
| Packaging size | 25 kg |
| Brand | Indian make |