Rhodamine Dye
Pioneers in the industry, we offer basic rhodamine dye, rhodamine basic dyes, rhodamine basic dye and rhodamine colour dyes from India.
Basic Rhodamine Dye
Get Latest Price
Product Details:
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Bag |
| Color | Red |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Anmol Colorants |
| Purity | 90% |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rhodamine Basic Dyes
Get Latest Price
Product Details:
| Form | Powder |
| Packaging Size | 25kg |
| Appearance | Powder or Chunks |
| Color | Red |
| Carbon | 73.3 - 78.6 % |
| Nitrogen | 6.1 - 6.6 % |
| Infrared spectrum | Conforms to Structure |
| Wavelength | 542 - 546 nm |
| Purity HPLC | more than 96.5 % |
These are water-soluble cationic dyes that are mainly applied to acrylic fibres but find some use for wool and silk.
Also, acetic acid is added to the dyebath to help the uptake of the dye onto the fibre.
Features:
- Helps in colouration of paper
- Acts as base
- Not usually water soluble
- Solvent Blue
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rhodamine Basic Dye
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Pink |
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Bag |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rhodamine Colour Dyes
Get Latest Price
Product Details:
| Color | Green |
| Packaging Size | 25kg |
| Packaging Type | Bag |
| Purity | 70-90% |
| Form | Powder |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Anmol Colorants |
| Country of Origin | Made in India |
| Product name | Rhodamine Colour Dyes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback